Obiekt
Brzeskiego Centrum Kultury
Kino
Centrum
Miasto
49-300 Brzeg
Ulica
Mleczna 5
Telefon Wewnętrzny 107
Kina Czynna: kasa kina w biurze podawczym BCK: PON-PT
w godz. 8:00-22:00
w weekendy 30 min. przed seansem
Messenger
Wyznacz Trasę GPS
Historia Brzeskie Centrum Kultury
W Brzegu od wieków kultura znajdowała swoje poczesne miejsce. Literatura, muzyka, plastyka i teatr stanowiły nieodłączny element życia dworu i miasta. Nawiązując do chlubnych tradycji mecenatu Piastów Śląskich, współcześni animatorzy kultury uczynili z Brzegu jeden z ciekawszych ośrodków kulturalnych w kraju.
Miasto otwiera swoje bramy przed artystami światowej sławy i dba jednocześnie o rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Dzięki działalności Muzeum Piastów Śląskich i Brzeskiego Centrum Kultury Brzeg przyciąga również organizatorów imprez, których ranga wykracza daleko poza granice Polski.
Koncerty, wernisaże i spektakle odbywają się zarówno w stylowych salach i na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, w kościołach św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego, w sali dawnego teatru miejskiego, gdzie obecnie mieści się Brzeskie Centrum Kultury, w Galerii Sztuki Współczesnej i Wielkiej Sali Stropowej renesansowego ratusza, a także na ulicach miasta.
Brzeskie Centrum Kultury (do 1992 roku Brzeski Dom Kultury) zostało otwarte w lutym 1967 roku – po dziesięcioletnim remoncie działającego w latach międzywojennych teatru miejskiego.
Z kart historii
Brzeskie Centrum Kultury obejmuje swą działalnością: Dom Kultury (przy ul. Mlecznej 5), Galerię Sztuki Współczesnej w brzeskim Ratuszu, amfiteatr miejski oraz reaktywowane w listopadzie 2004 roku kino „Centrum” działające w budynku Domu Kultury.
Instytucja kultury, jaką jest BCK jest organizatorem wielu ciekawych imprez artystycznych. W przeszłości (w latach 70-tych) organizowane były koncerty tzw. „Małego Jazzu nad Odrą”, będącego repliką na wrocławski festiwal „Jazz nad Odrą”. W ramach tejże imprezy na scenie ówczesnego Brzeskiego Domu Kultury wystąpiły gwiazdy jazzu i muzyki jazzrockowej. Brzeg był również organizatorem imprez – festiwali muzyki rockowej – Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Brzeskie Kontakty Muzyczne”, Opolskich Spotkań Muzycznych, Ogólnopolskich Warsztatów dla piosenkarzy i zespołów wokalno – instrumentalnych, w trakcie których wykładowcami byli m.in.: Janusz Kondratowicz, Waldemar Parzyński, Krzysztof Heering, Janusz Koman, Marcin Pospieszalski i wielu innych.
Oferta kulturalna miasta wzbogaciła się w ostatnich latach o kilka ogólnopolskich imprez, które z każdym rokiem nabierają większego rozmachu. Każdego roku w marcu lub kwietniu, w ramach Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego „Jazz nad Odrą” odbywa się czterodniowy cykl koncertów imprezy „Jazz nad Odrą w Brzegu”. Do tradycyjnych imprez organizowanych w Brzeskim Centrum Kultury należą też: Przegląd Kolęd i Pastorałek „Brzeskie kolędowanie”, organizowany wspólnie z parafią p.w. Św. Mikołaja ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Corda Cordi” (w tym koncerty gwiazd: grupy „Tymoteusz”, Michała Bajora, Stanisława Sojki, Grażyny Łobaszewskiej, Magdy Anioł, Tomasza Kamińskiego, Lory Szafran, Marka Bałaty), Festiwal Piosenki Francuskiej, czy też znany w kraju Festiwal Piosenki Angielskiej – organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem FPA oraz Festiwal Kultury Argentyńskiej „Magia tanga”, Międzynarodowy Plener Malarski i Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus”.
Podobnie jak w zespołach teatralnych i tanecznych w Brzeskim Centrum Kultury edukacja artystyczna dzieci i młodzieży prowadzona jest w sekcji plastycznej, fotograficznej, filmowej i muzycznej.
Brzeskie Centrum Kultury jest również od szeregu lat organizatorem konkursów recytatorskich – imprezy o zasięgu ogólnopolskim: Finałowego Turnieju Recytatorskiego Wojska Polskiego.
Z dużym rozmachem organizowane są imprezy plenerowe w ramach „Dni Księstwa Brzeskiego”. W ostatnich latach Brzeg gościli m.in.: zespół „Lion Vibrations” Andrzej Rybiński, Małgorzata Ostrowska, zespoły: „IRA”, „Big Cyc”, „Goya“, „Myslovitz“, kabaret „Koń Polski” Kabaret „Pod Wyrwigroszem”, Justyna Steczkowska, Zespół Bracia, Czerwone Gitary, „Coma”, Lora Szafran, L.U.C., Kombii, Jamal, Andrzej „Piasek” Piaseczny.
Galeria Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury mieści się w przepięknych pomieszczeniach renesansowego Ratusza w Brzegu. W każdym roku odbywa się w jej salach wystawowych ok. 20 różnego rodzaju wystaw – w tym wojewódzkich i międzynarodowych (wystawa poplenerowa Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Brzegu, Międzynarodowa Wystawa Kart Pocztowych. Galeria Sztuki Współczesnej to również miejsce różnego rodzaju spotkań. W salach Galerii mają też miejsce ogólnopolskie Konfrontacje literackie „SYFON” czyli ROZMÓWKI POLSKO-POLSKIE, spotkania autorskie, wieczory poetyckie, turnieje jednego wiersza, spotkania Stowarzyszenia Żywych Poetów, warsztaty poetyckie.
Brzeskie Centrum Kultury jest otwarte na współpracę z instytucjami w kraju i za granicą. Wspólne przedsięwzięcia artystyczne sprawiły, że bardzo bliskie kontakty łączą Brzeg z zaprzyjaźnionymi i partnerskimi miastami: niemieckim Goslar, francuskim Bourg en Bresse i czeskim Beroun.
Od stycznia 2013r. roku dyrektorem Brzeskiego Centrum Kultury jest Jacek Ochmański.