Premiery Czerwiec

KINO NOWOSC 2 1

 

Kino  

Nowość

Miasto

Będzin 42-500

Ulica

Potockiego 3

 

Repertuar 

 

Telefon 

TELEFON

+48 510 241 269

  

Messenger

Messenger 1

 

Facebook

Facebook1

 
 Wyznacz Trasę GPS

GPS

 

 

 

HISTORIA KINA "NOWOŚĆ"

 

Kamienica, w której znajduje się kino, w latach dwudziestych ubiegłego wieku należała do Wienera, obywatela pochodzenia żydowskiego i tętniła życiem. Jak czytamy w książce "Synagoga Mizrachi" A. Szydłowskiego: To był “mały Będzin”, tu działo się wszystko, była synagoga, szkoła, kawiarnia i dom publiczny. Tutaj zjeżdżali się cyrkowcy i często zaglądali kataryniarze. (...) Wiener to przede wszystkim istniejące do dzisiaj kino “Nowość” dawniej nazywane Kino - Teatr "Nowości". (...) na trzecim piętrze był hotel. Na drugim piętrze była drukarnia jakiejś lokalnej gazety, być może żydowskiej. Na wysokości pierwszego piętra, tuż przy kinie, odbywały się uroczystości religijne. W dużej sali miały miejsce modlitwy, tańce, często zaglądał tam sędziwy rabin. Przy ścianie stał wielki ołtarz (aron ha kodesz). Na parterze zaś funkcjonowała restauracja.

 

Lata dwudzieste ubiegłego wieku to czas świetności tej kamienicy. Warto dodać, powołując się na wspomnianą książkę, iż za czasów Wienera było to wyjątkowo piękne kino "z balkonami, a na ścianach były sceny, autorstwa syna Wienera, z filmów okresu międzywojennego".

 

DZISIAJ...

Dzisiaj "NOWOŚĆ" to małe kameralne będzińskie kino z 200 miejscami. Jedyne w Będzinie. Jego właścicielami są Lucyna i Marek Czajka. Kino mieści się w najstarszej części miasta, w jednej z największych kamienic przy ulicy Potockiego 3.

 

Dodaj komentarz